Enjoy cooking
Browse through over
650,000 tasty recipes.
Home » » Kako izlečiti gljivice na nogama prirodnim putem

Kako izlečiti gljivice na nogama prirodnim putem

Written By Zaboravljeni Recepti on nedjelja, 9. listopada 2016. | 23:32:00



Gljivice na nogama, prstima i noktima se najčešće povezuju sa profesionalnim sportistima, kojima se usled nimalo lakih treninga stopala pojačano znoje. Međutim, iako su oni prva asocijacija za atletsko stopalo,  u pitanju je mnogo raširenija pojava, koja pogađa velik deo populacije. Gljivična infekcija stopala ume biti veoma neprijatna, te zna itekako da naruši svakodnevne aktivnosti kod obolelih, jer nije u pitanju samo prolazna nelagoda i neprijatnost, već se može javiti i vrlo neugodan bol u ovom području.

Rešenja za gljivice na stopalima svakako da postoje, što u vidu kupovnih preparata (nimalo jeftinih), do onih prirodnih koje možete samostalno pripremati u Vašoj kući.  Pored belog luka, inače najboljeg antiseptika,  mnoge lekovite biljke poput žalfije, ali i  brojni začini iz kuhinje mogu vam pomoći u borbi sa infekcijama. Ostanite sa nama, pripremili smo Vam odlične recepte.

Koji su prvi simptomi gljivične infekcije stopala
Reč je o infekciji koja najčešće zahvata tabane i prostor između prstiju na nogama, a prvi simptomi atletskog stopala jesu neprijatan svrabež, blago peckanje i Ijuštenje, odnosno perutanje kože, takođe zna se javiti i neugodan miris stopala. Smatra se da su sportisti najpodložniji ovoj vrsti infekcije, jer se njima noge znatno češće znoje,  a prostorije za presvlačenje odlična su podloga za razvoj infekcija – vlaga je zapravo pravi raj za gljivice na nogama, koje se vrlo lako prenose.

Sve započinje sa iritacijom i svrabežom, i to na mestu između malog i domalog nožnog prsta, odakle se gljivična infekcija premešta ka noktima, ali i tabanima. Nešto ređe javljaju se i pukotine sa pratećim sitnim mehurićima, koji ako prsnu uzrokuju puno veće probleme – javljaju se ranice koje teško zarastaju.



Naime, da biste dobili  gljivice na nogama, ponekad je dovoljno samo da bosi prošetate prostorijom kojom je prethodno prošla zaražena osoba ili da na bilo koji način dođete u kontakt sa njenom kožom, pa da se i sami zarazite. Zato obavezno nosite papuče dok se šetate ivicom bazena, ukoliko planirate da tamo potražite osveženje od sparina i letnjih vrućina. Pritom, gljivičnu infekciju stopala mogu preneti i životinje, stoga budite posebno oprezni ukoliko živite na selu i u kontaktu ste sa domaćim životinjama.

Ako se pitate kako izgledaju gljivice na nogama, najbolji odgovor bi bio da noga deluje kao da je na tom mestu „skuvana“ – što nije prijatno ni za čuti, složoćete se sa nama . Naime deo zahvaćen gljivičnom infekcijom ima nešto bleđi izgled, lako prepoznatljiv, a na tom mestu znaju se javiti  i bolovi. Kod nekih osoba te tegobe i ne moraju  da se jave, a promene na koži stopala znaju i da nestanu bez terapije – same od sebe.

Gljivična infekcija ne napada samo stopala
Iako se obično vezuje za stopala, ova infekcija može zahvatiti i druge delove tela – izaziva opadanje kose, a ako napadne prepone, postoji mogućnost da uzrokuje zadebljanje kože, crvenilo i intenzivan svrab. Poseban problem može biti širenje infekcije na nokte – dok se na koži leče relativno lako, gljivice na noktima nogu, znatno su upornije, te ih je teže ukloniti.

Prvi simptomi gljivica na noktima jesu nešto tamniji nokti, čija se nijansa kreće od bledo-žućkaste do braonkaste. Najčešće su zadebljani, napukli ili iskrzani. Zadebljani nokti se znatno teže podsecaju, a ako nosite neadekvatnu obuću, pritisak na takve nokte može izazvati pojavu čireva pod njima – ne samo da se teško uočavaju, već se teško i leče.

Atletsko stopalo je češće kod muškaraca

Gljivice na nogama su problem kod dijabetičara i ljudi koji imaju oslabljeni imunološki sistem, jer je njihova koža znatno osetljivija od kože zdravih osoba. Takođe, primećeno je da su muškarci znatno podložniji infekciji od žena, i to posebno tinejdžeri.

Ako se lečenje atletskog stopala ne započne na vreme, moguće je da se javi ispucalost kože na stopalima, što može biti odlična podloga za nove i opasnije, najčešće bakterijske infekcije. Ako uz perutanje kože na prstima i tabanima, primetite i jako crvenilo na stopalima koje je praćeno groznicom, a koža vam je pritom preosetljiva na dodir, hitno se javite Vašem lekaru.

Kako ukloniti gljivice na nogama između prstiju
Pre svega, trebate po svaku cenu da sprečite širenje gljivične infekcije na ostale delove tela. To ćete postići tako što ćete redovmo prati ruke vodom i sapunom i to svaki put nakon kontakta sa zaraženim područjem (najčešće su to stopala). Posle tuširanja ili kupanja dobro očistite tuš i  još detaljnije obrišite kadu sa jačim antiseptikom.

kako izgledaju gljivice na nogamaNemojte nikako koristiti posteljinu lili peškire koje upotrebljavaju i drugi ukućani, da ih ne biste bespotrebno zarazili. S obzirom na to da se gljivice na nogama, pojačano razmožavaju u vlažnom okruženju,  Vaša stopala bi trebalo da budu uvek čista i suva – perite ih najmanje dva puta u toku dana, naročito u toplijim letnjim mesecima, i  što bolje ih obrišite peškirom.Koristite isključivo pamučne čarape, ali nikada nemojte nositi isti par više dana zaredom. Staviše, ako ste u mogućnosti, čarape bi trebalo da menjate dva puta dnevno.

S druge strane, ako imate gljivice na nogama,  preporučuje se da ni iste cipele ne nosite više dana uzastopno, već  ih trebate nakon svakog nošenja ostaviti na svežem vazduhu bar jedan dan, kako bi se što bolje proluftirale i provetrile. Ovo se posebno odnosi na ljude kojima se noge pojačano znoje. Iste savete možete primeniti i u prevenciji drugih gljivičnih infekcija.

Najbolji prirodni lekovi protiv gljivica na stopalima
Pre nego što posegnete za sprejevima ili antifugalnim preparatima, kakva je i canesten krema za gljivice na nogama, razmislite o tome da najpre pomoć potražite u svojoj kuhinji.


Može Vam pomoći i samo nekoliko kapi senfovog ulja u mlakoj kupki, a kukuruzni škrob  je takođe odličan saveznik, s tim što ga pre nanošenja na stopala stavite prethodno u zagrejanu rernu na svega nekoliko minuta, dok ne postane braonkaste boje. Potom ga nanesite na Vaša stopala.

Pomaže i alkoholno sirće

Pomešajte punu šolju sirćeta sa 2 litre vode i držite stopala u toj kupci dobrih 15 minuta pre spavanja.  Za težu infekciju, kada se gljivice na nogama već dosta prošire, možete pomešati šolju sirćeta i  punu šolju vode, a onda sa vatom lagano naneti tečnost na sva pogođena i inficirana područja.
Dobar saveznik je i sve popularnija himalajska  so,  na svaku šolju vode u kupci, dodajte malenu kašićicu soli. Stopala držite potopljena  barem 10 minuta.

Cimet je moćan saveznik za atletsko stopalo

Začin koji obično dodajete svojim poslasticama može biti itekako dobar saveznik u borbi protiv uporne gljivične infekcije na stopalima.

Izmrvite 8 do10 štapića cimeta u 4 šolje proključale vode i kuvajte ravno 5 minuta. Potom sklonite sa ringle i ostavite da odstoji približno 45 minuta. Sipajte ovaj blagotvorni čaj u kupku i pustite da deluje na Vaša stopala od 15 do 30 minuta.
Postupak možete ponavljati svakodnevno, dok se gljivice na nogama i između prstiju potpuno ne povuku.

Gljivice na noktima nogu tretirajte sa belim lukom
Ako se gljivična infekcija proširila i na Vaše nokte, na njih možete naneti pastu od belog luka i maslinovog ulja  – evo i recepta:

izmrvljeni čen belog luka pomešajte sa nekoliko kapi ulja. Pošto nanesete mešavinu, ostavite je da odstoji od 15 do 30 minuta.
Postupak ponavljajte dve-tri nedelje nakon što se gljivice na noktima ne povuku, da biste sprečili vraćanje infekcije, možete i  ispasirati nekoliko čenova belog luka i naneti pastu na Vaša stopala, a potom obuti pamučne čarape i ostaviti da deluje dok spavate.

S druge strane,ako napravite prirodni sok od cele glavice belog luka, možete mu dodati po nekoliko kapi eteričnog ulja lavande i eukaliptusa, a tečnost nanosite na stopala nekoliko puta dnevno, sve dok se zadebljani nokti na nogama ne zaleče.

Čudotvorni trojac eliminiše gljivičnu infekciju stopala

Osim maslinovim uljem, dejstvo belog luka možete pojačati upotrebom žalfije i jabukovog sirćeta.




U veću staklenu teglu sipajte 100 sitnije iseckanih čenova od belog luka, zatim 100 grama svežih žalfijinih listova i dve pune šolje jabukovog sirćeta. Ostavite smesu da odstoji barem trideset dana uz svakodnevno lagano mešanje, a nakon toga što bolje procedite. Rešićete se atletskog stopala ako 2-3 puta nedeljno u kupku dodate 5 supenih kašika tečnosti i ostavite da deluje na stopala oko 20 minuta.
Domaća krema za atletsko stopalo od nevena
S obzirom na veoma visok sadržaj joda, neven je izvanredan antiseptik, a već vekovima važi za najboljeg prijatelja kože. Nevenova mast za gljivice na nogama pravi se od cvetova te biljke i  spravlja se tako što se:

300 grama svežih cvetova meša lagano na tihoj vatri sa kilogramom svinjske masti oko 60 minuta . Nakon što odstoji preko noći, izjutra se malo zagreje i  potom procedi. Može se dodati i 50 g pčelinjeg voska.
Gljivice na noktima, kao i one između prstiju, treba mazati ujutru i uveče, ali samo ako na njima nema mehurića ni otvorenih rana. Pre svakog mazanja treba noge dobro oprati  sa mlakom vodom.

Crni slez dezinfikuje zadebljane nokte i inficirana stopala

Pomešajte jednake količine crnog sleza, ranjenika i žalfije.  Litrom ključale vode prelijte par kašika, a pošto prirodni lek odstoji dva sata, procedite ga i dodajte u toplu kupku, koja će eliminisati gljivice na nogama i noktima.
Crvena detelina za gljivice na nogama

Punu šaku cvetova crvene deteline prelijte sa šoljom tek proključale vode i kuvajte dok se cvetovi dobro ne zgusnu. Nakon što ovaj narodni lek sklonite s vatre, ostavite ga da se prohladi neko vreme, a zatim nanesite na prethodno oprana stopala i premažite gljivice na nogama, te pustite da deluje nekih 30 minuta
Ružmarin je dobar za atletsko stopalo

Pomešajte jednake količine kamilice, ružmarina i žalfije. Litrom provrele vode prelijte 4 do 5 velikih kašika ove mešavine, a kada se ohladi, dodajte je u pripremljenu toplu kupku i držite stopala u njoj svake večeri pre spavanja 20-30 minuta.
Za gljivice na nogama dobro se pokazala i lavanda

U staklenoj posudi pomešajte 100 mililitara alkohola, deset kapi ulja lavande, 25 kapi ulja čajnog drveta  i 25 ml. glicerina. Dobro promućkajte dobijenu smesu i ostavite da odstoji na hladnijem mestu. Mažite pogođena područja svakodnevno.

Nadamo se da ste saznali nešto više o tome kako se gljivice na nogama i noktima leče i to prirodnim putem, ukoliko i sami imate dobar recept, objavite ga u komentarima!

Izvor: atma
SHARE

About Zaboravljeni Recepti

0 komentari :

Objavi komentar